Welsh Fencing

Proposed New Welsh Patch

Over the last few days, we have been running a poll over the proposed design of a new patch.  It has generated a lot of comment, both through email and through social media in general. 

It's clear that we didn't get this right, so we have 'pulled' the poll and are proposing an alternative approach to ensure we get a broader input from the Membership, both in terms of design and in selection.

Our intention is to offer you all the opportunity to submit your thoughts over a proposed design, whether that is to retain the existing design, to use a traditional design, or to use a more modern style.  You are also invited to submit your own designs.  Please submit those designs and ideas to me by 21st December, 2017.

Clearly, there will be more designs than we can reasonably submit for public selection.  We therefore propose to establish an independent selection panel, who will be charged with reducing down all those ideas submitted to a more manageable number for public selection.  That selection panel needs to be representative of all members of Welsh Fencing. The Board will have the final decision over who is on that Selection Panel, but only to ensure it is fully representative.  The Selection Panel will have the final decision on the designs to be submitted to the Membership.  If you are interested in being involved in that selection panel, please let me know, again by 21st December.

Mark Ridsdale
(mark.ridsdale@welshfencing.org)

 

The full results of the Welsh Epee Championships 2017 are ...

Men's Epee

Final Results
PlaceNameMember #Club(s)RegionCountry
1 EDWARDS, Tom 98606  Redhill & Reigate Epee / Epee     
2 LEE (V), Nick (Top Vet) 91647  Cardiff / Epee     
3T CAFARO, Jack 109950  Llantwit Major / Epee    GBR 
3T GIBBON, Jan Krystof 121999  Cardiff Uni / Cardiff Fencing / Epee     
5 EDWARDS, Alex 100152  Redhill & Reigate Epee / Epee     
6 EDWARDS, Owen 117361  Wrexham / Epee     
7 BALLARD (C), Dylan (Top Cadet) 120139  Dilettante / Epee     
8 STONEMAN, Adrian 109013  Cardiff / Epee     
9 NUTE, Rupert 120812  Whitchurch / Epee     
10 DON (C), Edward 110408  Stowe School / Epee     
11 MEREDITH-DAVIES, William 114194  Swansea University / Epee     
12 DOSOUDIL, Tomas 135745  Cardiff FC / Epee     
13 HEWITT, Thomas 135049  Cardiff / Epee     

 

Round #1 - Poule - Round Seeding
SeedNameClass./RankClub(s)RegionCountryStatus
1 EDWARDS, Tom REDH&RE / EPEE       
2 EDWARDS, Alex 37  REDH&RE / EPEE       
3 CAFARO, Jack 70  LLAN / EPEE    GBR   
4 EDWARDS, Owen 79  WREX / EPEE       
5 GIBBON, Jan Krystof 151  CARDU/CF / EPEE       
6 NUTE, Rupert 172  WHIT / EPEE       
7 MEREDITH-DAVIES, William 210  SWANU / EPEE       
8 BALLARD (C), Dylan 230  DILE / EPEE       
9 STONEMAN, Adrian 278  CARD / EPEE       
10 LEE (V), Nick 413  CARD / EPEE       
11 DON (C), Edward 443  STOWS / EPEE       
12 DOSOUDIL, Tomas 999  CARDF / EPEE       
13 HEWITT, Thomas 999  CARD / EPEE       

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
 #1234567 VV/MHSHRInd
HEWITT, Thomas
CARD
1   D2 D4 D1 D2 D1 D2   0 0.00 12 30 -18
EDWARDS, Owen
WREX
2 V5   V5 V5 D1 V5 D1   4 0.67 22 15 +7
DOSOUDIL, Tomas
CARDF
3 V5 D0   D2 D2 D3 D1   1 0.17 13 29 -16
STONEMAN, Adrian
CARD
4 V5 D1 V5   D2 D2 D1   2 0.33 16 23 -7
EDWARDS, Tom
REDH&RE
5 V5 V4 V5 V5   V5 D4   5 0.83 28 12 +16
BALLARD (C), Dylan
DILE
6 V5 D3 V5 V5 D0   D3   3 0.50 21 21 0
GIBBON, Jan Krystof
CARDU/CF
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5     6 1.00 30 12 +18

Poule #2
 #123456 VV/MHSHRInd
DON (C), Edward
STOWS
1   D1 D2 D2 D4 V5   1 0.20 14 23 -9
NUTE, Rupert
WHIT
2 V5   D4 D3 V5 D1   2 0.40 18 20 -2
EDWARDS, Alex
REDH&RE
3 V5 V5   V5 V5 V5   5 1.00 25 14 +11
LEE (V), Nick
CARD
4 V5 V5 D3   V5 V3   4 0.80 21 13 +8
MEREDITH-DAVIES, William
SWANU
5 V5 D4 D2 D1   D1   1 0.20 13 24 -11
CAFARO, Jack
LLAN / GBR
6 D3 V5 D3 D2 V5     2 0.40 18 15 +3

 

Round #2 - DE - Round Seeding
SeedNameClass./RankClub(s)RegionCountryVV/MHSHRIndStatus
1 GIBBON, Jan Krystof 151  CARDU/CF / EPEE      1.00  30  12  +18  Advanced
2 EDWARDS, Alex 37  REDH&RE / EPEE      1.00  25  14  +11  Advanced
3 EDWARDS, Tom REDH&RE / EPEE      0.83  28  12  +16  Advanced
4 LEE (V), Nick 413  CARD / EPEE      0.80  21  13  +8  Advanced
5 EDWARDS, Owen 79  WREX / EPEE      0.67  22  15  +7  Advanced
6 BALLARD (C), Dylan 230  DILE / EPEE      0.50  21  21  Advanced
7 CAFARO, Jack 70  LLAN / EPEE    GBR  0.40  18  15  +3  Advanced
8 NUTE, Rupert 172  WHIT / EPEE      0.40  18  20  -2  Advanced
9 STONEMAN, Adrian 278  CARD / EPEE      0.33  16  23  -7  Advanced
10 DON (C), Edward 443  STOWS / EPEE      0.20  14  23  -9  Advanced
11 MEREDITH-DAVIES, William 210  SWANU / EPEE      0.20  13  24  -11  Advanced
12 DOSOUDIL, Tomas 999  CARDF / EPEE      0.17  13  29  -16  Advanced
13 HEWITT, Thomas 999  CARD / EPEE      0.00  12  30  -18  Advanced

Round #2 - DE - Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) GIBBON, Jan Krystof         
CARDU/CF  (1) GIBBON, Jan Krystof       
(16) -BYE-         
    (1) GIBBON, Jan Krystof     
(9) STONEMAN, Adrian    15 - 6     
CARD  (9) STONEMAN, Adrian       
(8) NUTE, Rupert  15 - 9       
WHIT      (4) LEE (V), Nick   
(5) EDWARDS, Owen      15 - 7   
WREX  (5) EDWARDS, Owen       
(12) DOSOUDIL, Tomas  15 - 11       
CARDF    (4) LEE (V), Nick     
(13) HEWITT, Thomas    15 - 12     
CARD  (4) LEE (V), Nick       
(4) LEE (V), Nick  15 - 3       
CARD        (3) EDWARDS, Tom 
(3) EDWARDS, Tom        15 - 12 
REDH&RE  (3) EDWARDS, Tom       
(14) -BYE-         
    (3) EDWARDS, Tom     
(11) MEREDITH-DAVIES, William    15 - 4     
SWANU  (6) BALLARD (C), Dylan       
(6) BALLARD (C), Dylan  15 - 11       
DILE      (3) EDWARDS, Tom   
(7) CAFARO, Jack      15 - 11   
LLAN / GBR  (7) CAFARO, Jack       
(10) DON (C), Edward  15 - 7       
STOWS    (7) CAFARO, Jack     
(15) -BYE-    15 - 12     
(2) EDWARDS, Alex       
(2) EDWARDS, Alex         
REDH&RE         

 

Women's Epee

Final Results
PlaceNameClub(s)RegionCountry
1 LANCEY, Stella Cardiff FC / Epee     
2 WATKINS (C), Abigail (Top Cadet) Malvern Hills Swords / Epee     
3T SADLER (C), Louise Malvern / Epee     
3T EDWARDS (C), Alys Redhill & Reigate Epee / Epee     
5 WILSON, Jenni Army / Epee     
6 ALLIN, Seren Malvern / Epee     
7 BOWD (V), Catherine (Top Vet) Celtic Sword / Epee     
8 JONES (C), Jessica Swansea Fencing Club / Epee     
9 FIELDING (C), Dana West Fife Fencing Club / Epee     
10 TOTHOVA, Tereza Cardiff Fencing Club / Epee     

 

Round #1 - Poule - Round Seeding
SeedNameClass./RankClub(s)RegionCountryStatus
1 WATKINS (C), Abigail 19  MALVHS / EPEE       
2 LANCEY, Stella 28  CARDF / EPEE       
3 EDWARDS (C), Alys 90  REDH&RE / EPEE       
4 BOWD (V), Catherine 273  CELTS / EPEE       
5 JONES (C), Jessica 999  SWANFC / EPEE       
6 TOTHOVA, Tereza 999  CARDFC / EPEE       
7 SADLER (C), Louise 999  MALV / EPEE       
8 WILSON, Jenni 999  ARMY / EPEE       
9 ALLIN, Seren 999  MALV / EPEE       
10 FIELDING (C), Dana 999  WESTFFC / EPEE       

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
 #12345 VV/MHSHRInd
JONES (C), Jessica
SWANFC
1   D1 V5 D4 D2   1 0.25 12 19 -7
WATKINS (C), Abigail
MALVHS
2 V5   V5 V5 V5   4 1.00 20 6 +14
ALLIN, Seren
MALV
3 D4 D1   V5 V5   2 0.50 15 17 -2
WILSON, Jenni
ARMY
4 V5 D3 D3   V5   2 0.50 16 16 0
BOWD (V), Catherine
CELTS
5 V5 D1 D4 D2     1 0.25 12 17 -5

Poule #2
 #12345 VV/MHSHRInd
EDWARDS (C), Alys
REDH&RE
1   D1 V5 V5 V5   3 0.75 16 13 +3
SADLER (C), Louise
MALV
2 V5   V5 V5 V5   4 1.00 20 3 +17
TOTHOVA, Tereza
CARDFC
3 D3 D0   D2 D3   0 0.00 8 19 -11
LANCEY, Stella
CARDF
4 D4 D1 V4   V4   2 0.50 13 12 +1
FIELDING (C), Dana
WESTFFC
5 D1 D1 V5 D0     1 0.25 7 17 -10

 

Round #2 - DE - Round Seeding
SeedNameClass./RankClub(s)RegionCountryVV/MHSHRIndStatus
1 SADLER (C), Louise 999  MALV / EPEE      1.00  20  +17  Advanced
2 WATKINS (C), Abigail 19  MALVHS / EPEE      1.00  20  +14  Advanced
3 EDWARDS (C), Alys 90  REDH&RE / EPEE      0.75  16  13  +3  Advanced
4 LANCEY, Stella 28  CARDF / EPEE      0.50  13  12  +1  Advanced
5 WILSON, Jenni 999  ARMY / EPEE      0.50  16  16  Advanced
6 ALLIN, Seren 999  MALV / EPEE      0.50  15  17  -2  Advanced
7 BOWD (V), Catherine 273  CELTS / EPEE      0.25  12  17  -5  Advanced
8 JONES (C), Jessica 999  SWANFC / EPEE      0.25  12  19  -7  Advanced
9 FIELDING (C), Dana 999  WESTFFC / EPEE      0.25  17  -10  Advanced
10 TOTHOVA, Tereza 999  CARDFC / EPEE      0.00  19  -11  Advanced

Round #2 - DE - Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) SADLER (C), Louise         
MALV  (1) SADLER (C), Louise       
(16) -BYE-         
    (1) SADLER (C), Louise     
(9) FIELDING (C), Dana    15 - 7     
WESTFFC  (8) JONES (C), Jessica       
(8) JONES (C), Jessica  15 - 14       
SWANFC      (4) LANCEY, Stella   
(5) WILSON, Jenni      14 - 12   
ARMY  (5) WILSON, Jenni       
(12) -BYE-         
    (4) LANCEY, Stella     
(13) -BYE-    13 - 11     
(4) LANCEY, Stella       
(4) LANCEY, Stella         
CARDF        (4) LANCEY, Stella 
(3) EDWARDS (C), Alys        14 - 12 
REDH&RE  (3) EDWARDS (C), Alys       
(14) -BYE-         
    (3) EDWARDS (C), Alys     
(11) -BYE-    15 - 10     
(6) ALLIN, Seren       
(6) ALLIN, Seren         
MALV      (2) WATKINS (C), Abigail   
(7) BOWD (V), Catherine      15 - 13   
CELTS  (7) BOWD (V), Catherine       
(10) TOTHOVA, Tereza  15 - 8       
CARDFC    (2) WATKINS (C), Abigail     
(15) -BYE-    15 - 10     
(2) WATKINS (C), Abigail       
(2) WATKINS (C), Abigail         
MALVHS